Description
Opony zimowe Firestone Vanhawk 2 Winter w rozmiarze 205/75 R16 110R C
Opony zimowe Firestone Vanhawk 2 Winter zaprojektowane zostały z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa podczas codziennego podróżowania samochodem. Prezentowany tutaj rozmiar 205/75 R16 pasuje do modeli samochodów typu Toyota Avensis, Peugeot 407, BMW Seria 3, VW Sharan, Volvo S80 czy Fiat Stilo. Jak należy czytać rozmiar opony? Pierwsza liczba w rozmiarze 205/75 R16 oznacza szerokość opony w milimetrach (tutaj 205 mm). Druga liczba to wysokość profilu opon. W rozmiarze jest podawana jako procent z szerokości – tutaj profil 75 w milimetrach wynosi 153,75. Średnica tego modelu ma z kolei 16 cali. Opony Firestone Vanhawk 2 Winter 205/75 R16 mają indeks prędkości R (oznacza to dopuszczalną prędkość 170 km/h) i indeks nośności 110 (dopuszczalne obciążenie wynosi tutaj 1060 kg).
Opony dostawcze
Vanhawk 2 Winter w rozmiarze 205/75 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie dostawcze. Opony dostawcze to modele, które montowane są w różnego rodzaju vanach, busach i półciężarówkach. Najczęściej są oznaczane literą „C”, która jest umieszczana na ich ścianach bocznych obok rozmiaru. Opony dostawcze powinny zapewniać dobre prowadzenie w zróżnicowanych warunkach, być odporne na zużycie i dobrze znosić duże obciążenia. Warto wiedzieć, że w oponach dostawczych występują dwa indeksy nośności, np. 113/111, gdzie pierwszy charakteryzuje oponę zamontowaną na bliźniaku, a drugi oponę na pojedynczej feldze.
Klasa – średnia. Sprawdzone technologie oraz kompromis między osiągami i ceną
Opony firmy Firestone pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy medium. Opony klasy średniej dostępne są do każdego typu samochodu, ale najczęściej decydują się na nie posiadacze aut osobowych klasy miejskiej, kompaktowej czy średniej. Pod względem technologicznym opony klasy średniej ustępują modelom premium – stosowane są w nich nieco starsze rozwiązania technologiczne, co przekłada się na trochę niższe osiągi. Opony klasy średniej oferują najlepszy stosunek ceny do parametrów jezdnych. Popularne marki z klasy średniej to: Firestone, BFGoodrich, Fulda, Toyo i Falken.
Etykieta unijna opon Vanhawk 2 Winter 205/75 R16 czyli ocena hałasu, hamowania i spalania
Spalanie paliwa Opory toczenia to siły działające na opony przeciwnie do kierunku jazdy (tarcie, opór powietrza itd.). Im gorzej dany model się im przeciwstawia, tym ma większe opory toczenia, a więc potrzebuje więcej energii do pozostawania w ruchu. Wiąże się to ze zwiększonym spalaniem paliwa. Opony o małych oporach toczenia są w stanie wpłynąć na spadek jego zużycia nawet o 0,25 litra na 100 km. Za poziom oporów toczenia opony na etykiecie unijnej mogą otrzymać klasy od A do G, ale warto wiedzieć, że klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia modeli lepszych i gorszych. Jako ciekawostkę dodam, iż 5 produktów spełniających kryteria – opony 205/75 R16 (rozmiar) oraz zimowe (sezon) – uzyskało ocenę „C” na etykiecie unijnej w kategorii oporów toczenia. Hamowanie na mokrym Etykieta unijna informuje między innymi o poziomie przyczepności opon na mokrej nawierzchni. Parametr ten jest oceniany w pomiarze drogi hamowania i siły tarcia opon w wyżej wspomnianych warunkach. Za przyczepność na mokrej nawierzchni dany model może otrzymać klasy od A do G. Warto jednak wiedzieć, że klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia opon o lepszych i gorszych parametrach, a modele z klasą G są po prostu niebezpieczne i nie dopuszcza się ich do sprzedaży. Hałas na zewnątrz Umieszczana na oponach etykieta unijna informuje o hałasie zewnętrznym, który jest przez nie emitowany. Jest to wynik polityki ochrony środowiska prowadzonej przez UE. Dla kierowców z pewnością bardziej istotna byłaby informacja o poziomie hałasu wewnętrznego, który jest odczuwany w kabinie pojazdu i ma wpływ ma komfort podróżowania (szczególnie na długich trasach). W przeciwieństwie do oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni w przypadku hałasu zewnętrznego nie są nadawane klasy od A do G, tylko ocena w postaci 3 fal i wynik pomiaru w dB. Na koniec informacja, iż 2 produkty spełniające kryteria – opony Vanhawk 2 Winter (model) oraz 16 cali (średnica) – uzyskały ocenę „72 dB” na etykiecie unijnej w kategorii generowanego hałasu.
Firma Firestone (grupa Bridgestone)
Historia marki Firestone sięga 1900 roku i swój początek ma w Akron w amerykańskim stanie Ohio – stolicy przemysłu oponiarskiego. Przez kierowców ogumienie tej marki jest cenione za niezawodność i komfort prowadzenia w zróżnicowanych warunkach. Obecnie Firestone wchodzi w skład koncernu Bridgestone, co sprawia, że marka ma dostęp do nowoczesnego systemu dystrybucji i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. W portfolio Firestone znajdują się opony do aut osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także pojazdów rolniczych.
Symetryczna rzeźba bieżnika
Model Vanhawk 2 Winter (Firestone) wyposażony został w symetryczną rzeźbę bieżnika. Bieżnik symetryczny to rzeźba, w której obie połówki mają taki sam kształt, a opona pracuje w jednakowy sposób niezależnie od kierunku jazdy i sposobu montażu. Takie rozwiązanie przekłada się na dość przeciętne osiągi (szczególnie przy wyższych prędkościach i na mokrej nawierzchni), dlatego w przypadku opon osobowych takie rozwiązanie jest obecnie stosowane niezwykle rzadko. Do zalet takich produktów należy przede wszystkim niska cena (dotyczy aut osobowych). Opony symetryczne można częściej spotkać w przypadku samochodów dostawczych.
Oznaczenia 110R, C oraz 3PMSF, M+S
Napisy „110” oraz „R” umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 1060 kg) oraz prędkości (do 170 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon zimowych. Przy tym produkcie znaleść można także oznaczenie 3PMSF – płatek śniegu na potrójnym szczycie oznaczający dopuszczenie opony do poruszania w warunkach zimowych oraz M+S – mud and Snow (ang. błoto i śnieg) określa opony lepiej radzące sobie w warunkach błota i śniegu, niżeli model standardowy (bez tego symbolu). C – ogumienie o wzmacnianej konstrukcji, stosowane najczęściej w autach dostawczych.
Opona na sezon zimowy
Firestone Vanhawk 2 Winter 205/75 R16 należy do grupy opon zimowych. Opony zimowe to segment ogumienia, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, gdy średnie dobowe temperatury regularnie spadają poniżej 7 st. C. Rzeźba bieżnika opon zimowych wyposażona jest w specjalne nacięcia zwane lamelami, które wgryzają się w śnieg zwiększając stabilność samochodu. Z kolei ich elastyczna mieszanka zapewnia odpowiednią przyczepność w niskich temperaturach. W oponach zimowych najczęściej stosowana jest kierunkowa rzeźba bieżnika, ale w modelach do mocniejszych aut można spotkać też asymetryczną.
Gwarancja na opony Vanhawk 2 Winter
Opony Firestone można reklamować w ciągu 60 miesięcy od daty produkcji. W jakim przypadku warto to zrobić? W sytuacji wystąpienia wady fabrycznej, która skutkuje np. niemożnością prawidłowego wyważenia kół. Tego rodzaju wady można z reguły zauważyć na początku użytkowania opon lub podczas montażu, dlatego im więcej czasu upłynie od zakupu, tym mniejsza szansa na uznanie reklamacji. Po uznaniu reklamacji, producent może wymienić oponę na nową, naprawić istniejącą wadę lub zastosować rekompensatę finansową.
Opinie kierowców rozmiaru 205/75 R16 o oponach Firestone Vanhawk 2 Winter
Użytkownicy cenią opony Firestone za ich zoptymalizowane osiągi, długą żywotność i bezpieczeństwo w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Dzięki opiniom pozostawianym w Internecie, osoby zastanawiające się nad zakupem opon tej amerykańskiej marki mogą poznać mocne i słabe strony Firestone, które użytkownicy zauważają podczas codziennej jazdy. Kierowcy piszą w swoich recenzjach: „bardzo dobre odprowadzanie błota pośniegowego”, „wybrałem je ze względu stosunku jakości do ceny, sprawdzają się znakomicie”.
Firestone
Opony zimowe
barracuda wtryskiwacze, elan lotus, mobil life, h8, olej shell helix ultra ect c3 5w30, 600 4, akcesoria motocyklowe lublin
yyyyy